Malatya Gün Kurusu Kayısı ile Sarı Kayısı Arasındaki Fark Nedir?

Gün Kurusu Kayısı ile Sarı Kayısı Arasındaki Fark Nedir?

Gün kurusu kayısı (siyah kayısı) ile sarı kuru kayısı arasındaki en temel fark üretimlerindeki teknikten kaynaklanıyor. Gün kurusu tamamen doğal ve geleneksel bir yöntemle, direkt olarak güneşte kurutulurken; sarı kuru kayısı, bu kurutma işleminden önce belli bir süre kükürtdioksit gazına maruz bırakılıyor. Böylece biri doğal kahverengi olurken diğeri sarı oluyor.

Yıllardır kuru kayısıdaki kükürtdioksit miktarının sağlığa zararlı olup olmadığı tartışılmaktdır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sarı kuru kayısı içerisindeki kükürt miktarının sağlığa zararlı olacak seviyeden çok aşağılarda olduğunu hatta bazı rahatsızlıklarda bu oranda kükürtün sağlığa katkısı olabileceği belirtilmiştir.

Tat olarak, gün kurusu çok daha tatlıyken sarı kayısının biraz daha mayhoş bir tadı vardır. Bunun sebebi ise kayısının dalında olgunlaşma süresidir. Gün kurusu tamamen olgunlaşmış kayısılardan elde edilir ve şeker oranı yüksektir. Sarı kayısı daha az olgunlaşmış, daha sert kayısılardan üretilir.

Gün Kurusu Kayısı ile Sarı Kayısı Arasındaki Farklardan olan Raf ömrü ve tazeliğini koruma, sarı kuru kayısıda çok daha iyidir. Uygun şartlarda gün kurusuna göre daha uzun süre dayanabilir ancak bu günlük tüketimi ilgilendiren bir konu değil daha çok depolanma ile ilgilidir. Gün kurusu da uygun şartlarda 1 yıla kadar tazeliğinden ve lezzetinden bir şey kaybetmez ki bu süre günlük tüketim için gayet yeterlidir.

Kayısı Hakkında Genel Bilgi
Kuru Kayısı Dolma Tarifi

Yorumlar (1)

  1. oguzsarigol

    ürünlerinizden az miktarlarda ,denemek amaçlı sipariş ettim.üçüncü günü gelen koliyi açtığımda ,özenle ve intizamla yerleştirilmiş olan ürünlerin görünüşüne hayran kaldım.hepsinin tadı da ayrı güzellikte ve beklediğimden kaliteli çıktı.
    Firma sahibine ve emeği geçen çalışanlarına teşekkür ederim.o.Sarıgöl 03.12.2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Recently Viewed Close
Close

Close
Menü
Kategoriler