Malatya Yöresinin Lezzet Kültürü

Unlu mamullerden kahvaltılıklara, çeşit çeşit peynirlerden ağız sulandıran şekerlemelere kadar pek çok yöresel ürünüyle benzersiz bir lezzet kültürüne sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz Malatya yöresinin mutfaktaki en büyük sırrı doğru ve doğal malzeme kullanımı.

Malatya’nın meşhur yemekleri için adeta birer lezzet sırrı halini alan ürünler en doğal şekilde üretilmekle kalmıyor, tüm bu Malatya yöresel ürünleri doğallığı ve kalitesi tamamen korunarak sizin için Bizim Yöre Kayısı farkıyla sofralara konuk oluyor.

Malatya Yöresinin Meşhur Lezzetleri

Ürün çeşitliliği dendiği zaman akla ilk gelen yöresel lezzetleri sunan Malatya, dut yaprağına sarılan incecik sarmalardan tandırda pişen sıcacık ekmeklere kadar pek çok özgün ürünüyle kendine hayran bırakan yörelerden biri. Kirazdan ıspanağa kadar pek çok bitkinin yaprağından yapılan çeşitli köfteler mi yoksa kahvaltı masalarına sığmayan çeşit bolluğuna sahip peynirler mi, yöre halkı için her öğünün bit ziyafet tadında geçtiğini görmeniz mümkün. Öyle ki yalnızca et lezzetlerine bakıldığında bile 40’ı bulgurlu olmak üzere tam 72 farklı köfte tarifinin Malatya yöresine ait olması bölge insanının zenginliğini gösteriyor.

Kendine özgü ve hiçbir yerde benzeri olmayan özel tarhana çorbası ile adı sıkça anılırken, gördüğümüz her Malatya kuru kayısı mahsullerinden yapılmış leziz kayısı reçeli ve marmelatlarda akla ilk gelen isim olan yöre, uzun kullanım ömrüne sahip olması ve mahsullerin her sofrada ilk günkü tadıyla yer alması için kurutmadan pestillemeye kadar pek çok işleme de en sık başvurulan yer olmasıyla mutfağımızı ne kadar zenginleştirdiğini bir kere daha gösteriyor.

Malatya Yöresinin Lezzet Sırları

Doğru malzeme kullanımı yöre mutfağının ve aşçılarının en belirgin özelliği olmakla birlikte, Malatya’daki pek çok tarifin ve yemeğin doğal ürünlerden yapılması, ülke mutfağına da adeta öncülük ediyor. Asırlardır Malatya gün kurusu kayısı üretimi ve bu kayısının kullanıldığı yan lezzetlerle ön plana çıkan bir yöre olsa da aslında ikonikleşen ve yörenin karakteri halini alan bu üründen çok daha fazlasının yöre mutfağına can verdiğini kısa sürede fark edebilirsiniz.

Sırrı doğal, organik, leziz ve son derece kaliteli ürünlerde saklı olan Malatya ürünlerini ister kendi tariflerinize dahil etmek, isterseniz de size hazırlanmış ve tüketime hazır halde gönderilmesini sağlamak için Malatya yöresinin lezzet öncüsü Bizim Yöre ailesine güvenebilir, nesilden nesle aktarılan bu lezzet liderliğinin en modernize yöntemlerle ne kadar sağlıklı bir şekilde size ulaştırıldığını görerek bulunmaz ürünlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bizimyore.com.tr/

Evliya Çelebi’nin Malatya ile ilgili Notları
Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir

Yorumlar (1)

  1. malatya iş ilanları

    Son zamanlarda incelediğim en güzel yazı ve makale olmuş ellerinize sağlık tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Sepetim
Recently Viewed Close
Close

Close
Menü
Kategoriler