Kuru Meyve Nasıl Saklanır.

Kuru meyve nasıl saklanır sorusu hemen hemen herkesin zihnini meşgul etmiştir. Kuru meyve her ne kadar tazesine göre daha dayanıklı olsa da uygun koşullarda muhafaza edilmediği taktirde bozulabilir.
İlk olarak kuru meyveleri saklayabileceğimiz kuru ve serin bir yer bulmaktır. Kış aylarında bu biraz daha rahat olmaktadır. Ama yaz aylarında kuru yer rahatlıkla bulunabilir ama serin yer konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bu soruna ilk akla gelen çözüm buzdolabı veya buzlukta saklamaktır. Buzdolabında veya buzlukta nasıl saklanır ayrıntılarına birlikte bakalım. Öncelikle neden kuru ve serin bir yere ihtiyacımız vardır bunu cevaplayalım.

Kuru Meyve saklanırken neden kuru ve serin yere ihtiyacımız vardır.

Meyvelerin kurutulma amacı içerisinde  suyun azaltılıp bozulmalarını sağlayabilecek küf mantarı gibi zararlı mikroorganizmaların üremesini engellemek içindir. Meyve kurutulmuş olsa da kuru yerde saklanmadığı durumda bu zararlı  mikroorganizmalar çoğalmaktadır. Yıkmakta fayda etmemektedir. Çünkü ortama yaydıkları afla-toksin denen kimyasallar kansere sebep olmaktadır. Bu yüzden küflenmiş olan sadece kuru meyve değil diğer yiyecek maddeleri de tüketilmesi sağlık açısından uygun değildir.

Buzdolabında Kuru Meyve Nasıl Saklanır.

Günümüz buzdolabında en minimum özellikte olanda bile ısı ayarını yapmamızı sağlayan göstergeler bulunabilmektedir. Yalnız direk olarak buzdolabına koyulan kuru meyvelerde ısı farkından dolayı nemlenme olabilir. Temiz üzerinde herhangi bir boya vs olmayan kağıtları özellikle de kese kağıtlarını kullanabiliriz. Buzdolabında kuru meyveleri saklarken sağlık açısından gazete kağıtlarından uzak durmalıyız. Aksi halde kaş yapalım derken göz çıkarmış oluruz.  Gazete kağıdı hazırlanırken kullanılan solüsyonlar, mürekkep vs sağlığımızı tehdit edebilmektedir.

Buzlukta yada Derin Dondurucuda Kuru Meyve Nasıl Saklanır

sorusuna gelecek olursak. Saklanacak meyveler adı üzerinde kuru da olsa toplu halde buzluğa yada derin dondurucuya konulduğunda bir süre sonra bir birine donmanın etkisi ile bir birine yapışabilmektedir.

Eğer buzluğa yada dondurucuya koyduğumuz kuru meyveler bir kerede tüketeceğimizden çok ise bir kap içerisinde kat kat dizmemiz gerekecektir. Dizerken bir birine katmanların yapışmasını engellemek için buzdolabı poşeti yada kese kağıdı kullanılabilir.

Dondurucuya koyarken bu kadar zahmete değer mi diye düşünebilirsiniz. Yalnız donmuş ve daha sonra çözülmüş yiyecek maddelerini tekrar dondurmak sağlık açısından zararları olduğu için içerisinden her seferinde tüketebileceğimiz kadarının çözülmesini sağlamak daha uygun olacaktır.

Çekirdekli Dutun Çekirdeksiz Duttan Farkı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Recently Viewed Close
Close

Close
Menü
Kategoriler