Malatya Gün Kurusu Kayısı Hakkında Genel Bilgiler

Malatya Gün Kurusu Kayısı

malatya-gun-kurusu-jumbo-boy-siteGün Kurusu kayısı, yeterince olgunlaşmış kayısıların toplandıktan sonra kükürtleme gibi herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmadan doğrudan güneş ışığında kurutulması (gün kurusu adı buradan gelir) sonucu elde edilir.

Malatya GÜN KURUSU KAYISI NASIL ÜRETİLİR

Kayısılar yeterince olgunlaşmadan güneşte kurutulma olursa istenen kahverengi renk ve şireli, lokum tadında tatlı lezzete ulaşılamaz. Tabi ki bu renk, lezzet ve kıvam, sadece olgun kayısılar ve yeterince güneş ışığıyla elde edilemez. Aynı zamanda yıllar yılı süregelen bir bilgi ve tecrübe ister.

Kayısılar gün ışığında sergide iken yağmura maruz kalmamalıdır. Erken toplanmamalıdır. Geç bırakılmamalıdır. Neyse ki Dünya Kayısı başkenti Malatya’nın çiftçilerinde bu bilgi ve tecrübe fazlasıyla mevcut. Bu sebeple ülkemizin hemen her yeri kayısı tarımı için elverişli olsa da Malatya’daki gibi lezzet, renk ve kokuda (kuru kayısı için aranan en belirgin üç vasıf bunlardır, bunlardan biri eksik olduğunda sac ayağının biri havada kalır) üretilen kuru kayısıyı bulmak, hele hele gün kurusu kayısıyı bulmak oldukça zorlaşmaktadır.

Kurutulmuş kayısılar belli bir kıvama ulaştığında çekirdeği çıkarılır. Malatya’da bu işleme pırtlatma veya patik yapma denir. Bu işlem de ciddi bir incelik ister çünkü kayısılar çok kurumuş olursa sertleşir ve çekirdeği pırtlatmak zorlaşır. Çok yumuşak olduğunda da iç kısmı çekirdeğe yapışarak çekirdekle beraber çıkma eğilimi gösterir ki bu da işi ciddi şekilde zorlaştırır.

Özetle sadece bu iş için bile ciddi bir dikkat ve tecrübe gereklidir. Pırtlatma işi tamamlandıktan sonra gün kurusu kayısılar bir müddet daha kurumaya bırakılır ve yeterince kuruduğu düşünüldüğünde toplanarak serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Üretilen kayısılar çiftçiler tarafından Malatya’da bulunan Büyük Şire Pazarına getirilir, buradan hem ülke sathına hem de dünya piyasasına arz edilir.

Malatya GÜN KURUSU KAYISIN TÜKETİMİ VE SAKLAMA KOŞULLARI

malatya a kalite gün kurusu, malatya 1 numara gün kurusuGün Kurusu Kayısılar tüketilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Çünkü belli bir süre kuruduktan sonra artık sertleşmiştir ve doğrudan tüketim için çok elverişli değildir. Bu yüzden tüketmeden evvel yıkanmalı ve bir miktar nemlendirilerek yumuşatılmalıdır. Yıkama işleminden sonra ise fazla bekletmeden tüketilmelidir. Aksi takdirde renginde kararma söz konusu olabilir.

Genel olarak Gün kurusu kayısı serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Ancak böyle bir imkana sahip olmadığınızda mümkünse buzdolabında kuru olarak saklanmalı, tüketmek istediğinizde ise yiyeceğiniz miktar kadar yıkanıp nemlendirilerek tüketilmelidir.

Bu şekilde hareket edildiğinde ürünle ilgili herhangi bir problem yaşanmaz. Aksi durumda kayısı güvelenme yapabilir, kurtlanabilir, ıslak kaldığında ekşiyip, küflenebilir ve rengi kararabilir, haliyle tadı da bozulabilir. Böylece gün kurusu kayısıda aranan üç önemli özellik olan renk, koku ve tat da bozulmuş olur.

Malatya GÜN KURUSU KAYISIDA FİYAT FARKLILIĞININ NEDENİ

Gün kurusu kayısıda hem Türkiye hem de Malatya piyasasına arz edilen ürünlerde fiyat farklılığı göze çarpa bilmektedir. Bu farklılığın nedeni her şeyden evvel kaliteden kaynaklanır. Tabi uzak şehirlerde nakliye giderleri de maliyete eklendiği için fiyat yüksek olabilmektedir.

Piyasadaki diğer ürünlerin aksine bir ürünün fiyatında aşağı yönlü belirgin bir fark söz konusu ise bu durum, yukarıda belirttiğimiz gibi kayısıda bulunması gereken üç önemli faktörden (renk, koku, tat) birinin veya daha fazlasının kusurlu olmasından kaynaklanır. Kısaca ürünün ya tadı kötüdür, ya kokusu iyi değildir veya rengi değişmiştir.

Fiyat istikrarsızlığının bir diğer nedeni de üründeki boyut farklılığıdır, yani kilograma düşen adet sayısı ile ilgilidir. Ancak boyut olarak küçük olan bir kayısının lezzet bakımından büyüklerinden bir farkı bulunmamaktadır. İri taneli kayısının ufak kayısılardan daha lezzetli olduğu, doğru bilinen bir yanlıştır.

Malatya GÜN KURUSU KAYISININ FAYDALARI

Bu denli etrafı türlü zahmetlerle örgülenmiş bu meyva, üretim aşamasında yaşattığı zahmetlere bedel birçok faydaları da bağrında saklar. Başta, artık uzmanlar tarafından vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsakların daha sistematik çalışmasını temin etmesi, karaciğer fonksiyonlarını düzenlemesi, tok tutuculuğu, cildi yenileme özelliği, enerji verici olması, içerdiği A,C,E vitaminleri ile göz sağlığı açısından yararlılığı, zengin bir potasyum, magnezyum, kalsiyum kaynağı olmasıyla çağımızın marazı haline gelen kalp sağlığı ve kalp krizine karşı koruyuculuğu gibi daha pek çok faydası bulunmaktadır. Tabi ki bütün bunlarla birlikte gün kurusu kayısı, bir ilaç değildir. Bir hastalığın tedavisinde doğrudan kullanılmamaktadır. Yalnızca diğer bütün gıdalar gibi gün kurusu kayısı da kararında tüketilmeli, aşırıya gidilmemelidir.

Malatya Gün Kurusunu Toptan olarak almak https://heryerekayisi.com/urun-kategorisi/toptan-kayisi/toptan-gun-kurusu/ İsterseniz sitesinden güvenle sipariş verebilirsiniz

Malatya Kayısı Çekirdekleri Arasındaki Farklar
Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Recently Viewed Close
Close

Close
Menü
Kategoriler